Powitanie

Cześć, z tej strony Kruk (tak się będę przedstawiał). Jestem w skautingu już sześć lat. Cztery lata w wilczkach i dwa w harcerzach. Na tym blogu będę opisywał życie w zastępie. Zastępy to kilkuosobowe grupy harcerzy. Kilka zastępów (od trzech do pięciu) tworzy drużynę, a drużyny tworzą hufiec.

Mój zastęp składa się z sześciu osób, a nazywa się Kruk (zastępy zawsze mają nazwę zwierząt żyjących w Europie). Oprócz mojego zastępu w naszej drużynie są jeszcze cztery inne zastępy. Ryś, Wilk, Dzik i Jastrząb.

Obozy Harcerskie

W ciągu roku odbywają się cztery wyjazdy: listopadowy, zimowy, majowy i letni, przy czym letni jest najdłuższy. Trwa on około dwóch tygodni, a pozostałe po kilka dni.

Wyjazd letni składa się z kilku części.

  • Pionierka
  • „Część właściwa”
  • Depionierka
  • Big fire

Pionierka

Pionierka to zazwyczaj trzy-cztery dni, podczas których budujemy maszt, stoły ogniowe, podest i inne rzeczy. Pewnie się teraz zastanawiasz co to jest podest? Podest to coś w rodzaju ramy z żerdek zawieszonej na wysokości jakiś dwóch metrów, między drzewami, na której się śpi (rozbija się także na niej namiot). Oczywiście, nie śpi się bezpośrednio na podeście, tylko wyplata się na nim prycze.

Cześć właściwa

W trakcie tej części są różnego rodzaju gry, w tym wielka gra. Odbywa się również konkurs kulinarny. Słowa „konkurs kulinarny” nabierają zupełnie innego znaczenia gdy ten posiłek przygotowuje się nad ogniskiem. Dokładniej opiszę to w innym wpisie.

Depionierka

Ta część polega na rozbudowie wszystkiego co się wcześniej wybudowało, oraz na sprzątnięciu całego obozu. Fajnie, co nie?

Big fire

Według mnie jest to najlepsza część całego obozu. Część tą idealnie opisuje jej nazwa. Chodzi tu o to, że rozpala się ogromne ognisko. Na moim pierwszym obozie stos miał 1,5 metra a płomień był dwa razy wyższy! Zdecydowanie najlepsza część obozu 🙂 Po tej części obóz się kończy.

Inne wyjazdy

W przypadku innych wyjazdów jest tylko część właściwa, a śpi się w schronisku (poza obozem majowym, bo tam się śpi w namiotach). Czasami również zastęp organizuje własny jednodniowy wyjazd np. w góry. Jest także gra niepodległościowa, która trwa od trzech do pięciu godzin.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *